Jakie skrzydło na początek?

Moderatorzy: zbyszek_wlodarczak, kamil_rc, wojtek.domanski


Autor
Jaras
Posty: 2
Rejestracja: 2007-09-01, 17:10
Lokalizacja: z tąd
Kontakt:

Jakie skrzydło na początek?

#1

Post autor: Jaras »

Cześć,
czy ktoś mógłby mnie uświadomić, czy na początek latania na PPG nadaje sie skrzydlo samostateczne? (dopiero wybieram sie na jakiś kurs...)

Jaras

zbyszek_wlodarczak
Posty: 64
Rejestracja: 2007-07-24, 09:27
Lokalizacja: Osielsko
Kontakt:

#2

Post autor: zbyszek_wlodarczak »

Nadaje się, ale musi to być skrzydło dla początkujących (nadające się także do nauki). Inaczej się startuje na samostatecznym niż na klasycznym, ale to już instruktor będzie wiedział.
Trzeba też poszukać odpowiedniej szkoły (nie każdy szkoli na takich skrzydłach).

simonmar
Posty: 35
Rejestracja: 2008-07-27, 00:05
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

#3

Post autor: simonmar »

Witam. Jestem w trakcie kursu lecz na razie pogoda nie dopisuje i chciałbym zakupić jakies skrzydło. Na co muszę zwrócic uwagę kupując je np. na Allegro ????
Pozdrawiam.

zbyszek_wlodarczak
Posty: 64
Rejestracja: 2007-07-24, 09:27
Lokalizacja: Osielsko
Kontakt:

#4

Post autor: zbyszek_wlodarczak »

Najlepiej umówić się na pełen przegląd skrzydła u producenta, dopiero potem zdecydować o jego wartości i ewentualnym zakupie.

Charles8
Posty: 2
Rejestracja: 2008-08-25, 20:17
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

#5

Post autor: Charles8 »

Witam
Kupiłem skrzydło z profilem samostateczym. Czy mogę prosić o radę ? mimo czytania instrukcji mam kłopoty z trymerami. Jak ustawić trymery przy wetrze 2 lub 3 m/s. Moje starty przy takim wietrze wyglądają jak załadowany bombowiec lub wcale nie wyglądają. Mam Revolution z Paramanii. Stawia się idealnie ale start ?. Proszę o radę.

zbyszek_wlodarczak
Posty: 64
Rejestracja: 2007-07-24, 09:27
Lokalizacja: Osielsko
Kontakt:

#6

Post autor: zbyszek_wlodarczak »

Najlepiej zgłosić się z takim pytaniem do dystrybutora, producenta lub instruktora który na takim skrzydle szkoli. Mimo podobieństw każde skrzydło z profilem samostatecznym jest inne i może trochę inaczej zachowywać się przy starcie.
Generalnie, jeśli już wstało i jest nad głową, to trzeba dać gazu (w nogi i w silnik) i startować...

Charles8
Posty: 2
Rejestracja: 2008-08-25, 20:17
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

#7

Post autor: Charles8 »

Dziękuję za odpowiedź. Powiem tak jeśli jest większy wiatr nie mam kłopotu, natomiast przy mniejszym wietrze np 2 m/s już nie potrafię. Na pewno udam się na konsultacje. Czy może Pan jako autorytet powiedzieć czy lepiej startuje się na odpuszczonych trymerach ? czy lepiej jest je zaciagnąć przy starcie ?

zbyszek_wlodarczak
Posty: 64
Rejestracja: 2007-07-24, 09:27
Lokalizacja: Osielsko
Kontakt:

#8

Post autor: zbyszek_wlodarczak »

Nie znam tego skrzydła, ale z reguły startuje się w neutralnej pozycji trymerów (zerowej), albo też mniej lub bardziej zaciągniętych (zależy to od wytrymowania skrzydła przez konstruktora). Na pewno nie na odpuszczonych.
Proszę zajrzeć do podręcznika tego skrzydła, na pewno wszystko jest tam opisane.

speedmaxnova
Posty: 1
Rejestracja: 2009-09-24, 19:30
Lokalizacja: mazur

yoł

#9

Post autor: speedmaxnova »

powiem z tego co mało wiem ze na początek samostateczne skrzydełka na kursie nad głową początkującym wstawały superowo ale trochę po polu trzeba biegać , instruktor odpuszczał delikatnie trymery ale to napewno musi zależeć od glajcika a ja się zacząłem uczyć na szybkim klasyku i na początek dostałem niezły zastrzyk adrenaliny za co teraz ja lecę jak nie ma wiatru a samostateczne leży na łące . Z drugiej strony przy silniejszych podmuchach jak 3 , 4 ja troche pilnuje w locie skrzydełko a samostateczne leci a rączki jak gdzie chce- myślę ze moge dojśc do tego samego . Powiem jeszcze o normalnych klasykach które latają jak deski i są ponoc bezpieczne na co wszyscy patrzą zaczynając latanie ale dobra rada jest taka żeby przy ograniczonym funduszu czyli jak nie masz kasy tyle ze sobie mozesz zmieniać glajta w zależności od sytuacji to nie kupować typowego szkolniaka tylko takie na którym można polatać . Ja na swoim speedmaxie czuje się bezpiecznie - mała powierzchnia dobrze obciążona mało wrażliwa na dziwne podmuchy czyli cechy samostatecznego a jednocześnie duża nośność a w ogóle to frajda niesamowita. pzdrawiam wszystkich w tej dyskusji bo wiem jak cięzko cos na poczatek sobie dobrać jak z każdej strony doradców jest dużo a każdy radzi co innego a najgorsze że ci co szkolą twierdzą że to co sprzedają jest najlepsze hehe a tak naprawdę jak są plusy to są i minusy każdy musi znaleźć swój złoty środek

bzdon
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-01, 23:55
Lokalizacja: leżajsk

#10

Post autor: bzdon »

witam-mam takie pytanie,czy mozna przekroczyc w paralotni max. mase startowa o jakies 5-10kg---jest to dla mnie bardzo wazne FRYGO

Solek
Posty: 227
Rejestracja: 2007-11-21, 20:30
Lokalizacja: się tu wziołem???

#11

Post autor: Solek »

Można przekroczyc górną wagę i 5-10 kilo nie jest to problem - w każdym razie lepiej nie przekarczać.

PS - wagę też trzeba umieć liczyć -co się dodaje a czego się nie dodaje.

bzdon
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-01, 23:55
Lokalizacja: leżajsk

#12

Post autor: bzdon »

moglbys rozwinac ten watek troche bardziej-wage tez trzeba umiec liczyc-co sie dodaje a co nie-gdyz jestem poczatkujacym i chce sie czegos dowiedziec na temat latania

Solek
Posty: 227
Rejestracja: 2007-11-21, 20:30
Lokalizacja: się tu wziołem???

#13

Post autor: Solek »

Nie wiem czy latasz z napedem czy nie i jakie skrzydło uzywasz, ale generalnie do latania swobodnego (do masy srtowej) wliczasz wszystko co leci z tobą - nawet masę skrzydła - niektórzy nie wiedza tego. Troche inaczej będzie przy lataniu z napędem tam juz od skrzydła zależy co wliczasz a czego nie. Pozdrawia.

bzdon
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-01, 23:55
Lokalizacja: leżajsk

#14

Post autor: bzdon »

jeszcze jedno pytanko-jakie jest lepsze skrzydło pod naped -samostateczne czy zwykłe
ODPOWIEDZ