Profil samostateczny - co to jest?

Moderatorzy: zbyszek_wlodarczak, kamil_rc, wojtek.domanski


Autor
zbyszek_wlodarczak
Posty: 64
Rejestracja: 2007-07-24, 09:27
Lokalizacja: Osielsko
Kontakt:

Profil samostateczny - co to jest?

#1

Post autor: zbyszek_wlodarczak »

Paralotnia Reaction posiada profil samostateczny. Co to jest?

W uproszczeniu: samostateczny profil to jest taki profil, który przy wymuszeniu mniejszego kąta natarcia samoistnie dąży do jego zwiększenia - zachowuje neutralną pozycję względem swojego obciążenia. Obrazowo: jest to profil, w którym ogonek zadarty jest do góry ;-).

Paralotnia Reaction posiada profil samostateczny. Co to jest? Jak to zawsze w przyrodzie - nie ma nic za darmo. Samostateczność okupiona jest mniejsza nośnością. Oznacza to, że w celu zapewnienia paralotni zadowalającej doskonałości, trzeba odpowiednio dobrać obrys skrzydła i grubość profilu.
W przypadku miękkopłata jest jeszcze dodatkowa trudność - tzn. bardzo duże siły potrzebne są do sterowania skrzydłem. M.in. z tych powodów nie stosuje się profili samostatecznych w paralotniach klasycznych. Poradziliśmy sobie z tym problemem w naszych konstrukcjach, stosując odpowiednie rozwiązania w olinowaniu, a także poprzez system TST
W przypadku paralotni PPG lub paraplanów, mniejsza doskonałość nie jest krytyczna, bo zawsze mamy silnik, którym możemy wymusić wznoszenie, a samostateczność daje tą korzyść, że w locie w turbulentnym powietrzu skrzydło będzie miało tendencje do samostabilizacji (przysłowiowe latanie z rękoma założonymi na piersiach ;-)).
Biorąc pod uwagę ograniczoną manewrowość w obciążonej napędem paralotni jest to szczególnie pożądana cecha. Dodatkową korzyścią jest fakt, że paralotnie z profilem samostatecznym, mogą być bezpiecznie rozpędzane do większych prędkości niż to można zrobić w paralotniach z klasycznymi profilami.
ODPOWIEDZ