Licencja na latanie i jej wymogi

Tu znajdziesz wskazówki jak zacząć przygodę z paralotniarstwem.

Moderatorzy: zbyszek_wlodarczak, kamil_rc, wojtek.domanski


Autor
spambootle
Posty: 1
Rejestracja: 2015-09-03, 12:16

Licencja na latanie i jej wymogi

#1

Post autor: spambootle »

Witam. Czytam o licencjach na latanie (legalne latanie samemu) i ciekawi mnie kilka rzeczy:

- kiedyś doczytałem że aby mieć ważną licencję na latanie trzeba w danym roku wylatać (x) godzin. Jeżeli się ich nie wylata to licencja traci ważność lub trzeba przejść szkolenia czy coś tego typu - Czy to prawda ?
Czy po zdanym egzaminie mogę sobie latać kiedy chcę (chodzi o godziny nalotu) czy muszę np w roku wylatać np 20 godzin czy cos takiego ?
Pytam ponieważ chciałbym latać tylko w Polsce a tutaj nie zawsze są warunki do latania

Kolejna sprawa to co ile trzeba robić przegląd skrzydła ? też to jest jakoś wymogami określone ?

Czy na stokach policja może kontrolować paralotniarza (posiadanie zezwolenia na latanie/licencja ? )

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam

rixi20
Posty: 1
Rejestracja: 2015-09-02, 12:43
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Re: Licencja na latanie i jej wymogi

#2

Post autor: rixi20 »

Przyłączam się do pytania bo też się przymierzam do latania :-)

Marker
Posty: 11
Rejestracja: 2014-05-17, 16:39

Re: Licencja na latanie i jej wymogi

#3

Post autor: Marker »

I godzina mojego pisania poszła się walić. Więc skrócę:

Nie ma tego. Dostajesz świadectwo kwalifikacji po egzaminie 2 etapu i latasz ile możesz. Jedynie na 1 etapie musisz zrobić 20 lotów niskich a na 2 etapie 10 wysokich. Jeśli masz kasę i siądzie pogoda to w ciągu miesiąca masz kurs i zostaje czekać miesiąc lub 2 na świadectwo i tylko tyle. Dostajesz ŚK bierzesz sprzęt i latasz. Warunki w kraju są jakie są, nie wszystkich też stać, aby dawać kasę na wyjazd. Na międzynarodową kartę ippa są widełki godzin; po kursie, 20 i chyba 50h nalotu..

Przegląd robisz dla własnego komfortu psychicznego, że jest z nim wszystko Ok i coś Ci się nie urwie, albo odpadnie. Są tacy którzy latają i nie robią przeglądu przez kilka lat, albo i w ogóle, a są tacy, którzy robią co roku przy intensywnym użytkowaniu lub co 2 lata. Wiadomo iż przechowywanie w piwnicy, spięcie taśmą aż gały wychodzą i upakowanie w plecaku nie jest dobre dla skrzydła bo wpływa to na impregnat. Jeśli dbasz o skrzydło, a widziałem, że ludziom nawet psy po nich chodziły ku uciesze wszystkich, to posłuży Ci długo. W zasadzie zapas jest dobrze przewietrzyć raz w roku i dać do poskładania. to taka moja ocena. Warto mieć ten komfort, ze ostatnia deska ratunku jest sprawna. Niestety w sytuacjach krytycznych leci się w dół.

Oczywiście, że może, policja, kierownik startów jeśli taki jest i podobne organy. Nawet jak nie ma ich na starcie to np. rolnik może zadzwonić że mu depczesz trawę dla królików, albo uprzejmie donoszę, że jest tu taki który nie chciał mi pokazać papierów i pewnie ich nie ma. A pierwsze to pytają nie o świadectwo a ubezpieczenie.

jukamerza
Posty: 2
Rejestracja: 2015-06-18, 22:27
Kontakt:

Re: Licencja na latanie i jej wymogi

#4

Post autor: jukamerza »

No właśnie - a co z ubezpieczeniem OC? Praktykujecie?
ODPOWIEDZ