Górki na Kaszubach

Opisy miejsc do latania.

Moderatorzy: zbyszek_wlodarczak, kamil_rc, wojtek.domanski


Autor
MarcelMC
Posty: 4
Rejestracja: 2014-01-01, 16:09
Lokalizacja: Sulęczyno
Płeć:

Górki na Kaszubach

#1

Post autor: MarcelMC »

Witam wszystkich forumowiczów.
Czy znacie jakieś ciekawe górki na Kaszubach, z możliwym żagielkiem najlepiej? W okolicach Kościerzyny, Bytowa i Kartuz. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Szczęśliwego nowego roku:)

P.S.
Oto moje znaleziska by nie było, że sam niczego nie znalazłem:)

Karłowo k. Tuchlina - pn-zach
Borucino - kier. Kamienica Szlach - pd-wsch
Amalka - zach
Reboszewo - pn zach
Łączyno - pd-wsch najlepiej 125 st
Przyrowie niedaleko Wygody Łączyńskiej - zach i pn zach
Sławki - pn zach
Gołubie droga na Pierszczewo - pd z odchyłką na wsch (najlepiej 155 stopni)
Gostomie hałda naprzeciwko Łysej Góry - pn wsch
Gostomie za przystankiem - wsch z lekką odchyłka pd
Mrzezino

-- 2014-01-03, 09:17 --

Na Kaszubach nikt nie lata czy koledzy paralotniarze nie chcą się podzielić swoją wiedzą na temat górek? ;-)
Awatar użytkownika

Luc
Posty: 67
Rejestracja: 2011-08-23, 00:48
Lokalizacja: Starogard Gdański
Płeć:

Re: Górki na Kaszubach

#2

Post autor: Luc »

Witaj! Na Kaszubach (chyba) nikt nie lata, też tak słyszałem. Sam objeżdżałem te górki niedawno, część z nich jest albo zagospodarowana na inne cele (pola, uprawy, pastwiska) co powoduję trudności np. z tego co pamiętam w Sławkach były płoty, za to Ręboszewo było ok. Na część górek w ogóle nie trafiłem, poniekąd wskazówki dojazdu były jasne ale czasem się okazywało że tak dawno tam nikt nie latał , że nawet miejscowi nie pamiętają, a górka to kawał pola z chwastami. Sam chcę odkopać temat kaszubskich górek, bo uważam że do zlotów i ćwiczeń niektóre z nich są ok. Nie byłem na wszystkich ale nie wykluczam, że jeszcze poszukam.
Jeśli chodzi o żagiel to większość ludzi przeniosła się na klify wiślane, nawet 3 miasto tam jeździ, autostradą da się dość szybko. Nowe Marzy , Nowe, Parski, Łosia góra, dalej Starogród i Unisław ,tam się teraz lata. Jeśli Trójmiasto lata tam to pewnie mają porównanie, ale nie wykluczam że mają też jakąś wiedzę w zanadrzu, co do górek na Kaszubach, wypadałoby popytać osobiście. Jak zdobędę jakąś wiedzę mogę się podzielić, na razie wiem tyle samo co Ty. Jakbyś był chętny na wspólne latanie to nas ze Starogardu jest 4 mamy taką samą drogę na Kaszuby jak i nad Wisłę, można poszukać razem.

Autor
MarcelMC
Posty: 4
Rejestracja: 2014-01-01, 16:09
Lokalizacja: Sulęczyno
Płeć:

Re: Górki na Kaszubach

#3

Post autor: MarcelMC »

Witam. Dzięki za zainteresowanie tematem. Niestety zgodzę się z Tobą, że większość miejsc, które nadawałby się chociażby do zlotów jest albo porośnięta albo na lądowisku czeka linia WN. Jak będziecie w okolicy to dajcie znać:) Co do klifów nad Wisłą to wybieram się na wiosnę, bo aktualnie pozbyłem się samochodu :-( Jak dowiesz się czegoś nowego to daj znać.

P.S. Jak tam wygląda sytuacja w Starogardzie i okolicach, bo wybieram się niebawem do znajomych?
Awatar użytkownika

Luc
Posty: 67
Rejestracja: 2011-08-23, 00:48
Lokalizacja: Starogard Gdański
Płeć:

Re: Górki na Kaszubach

#4

Post autor: Luc »

W Starogardzie nie ma górek, a stare wysypisko nie nadaje się do latania z powodu śmieci wystających wszędzie mimo zasypania ziemią. Jest kilka płaskich lądowisk odpowiednich raczej pod ppg niż do swobodnego. Wyciągarki jeszcze nie mamy, najbliższa możliwość holi w Gniewie, tam też jest górka do zlotów. Potem tak jak pisałem po drodze masz Nowe itd. Prawdopodobnie górki na Kaszubach były wykorzystywane w czasach pionierskich, tak z 10 lat temu, a przez 10 lat to faktycznie mogą zabudować co się da. Przykład Chłapowo wcześniej i dziś. Pozdrawiam!

Autor
MarcelMC
Posty: 4
Rejestracja: 2014-01-01, 16:09
Lokalizacja: Sulęczyno
Płeć:

Re: Górki na Kaszubach

#5

Post autor: MarcelMC »

Wiem o czym mówisz. Każda górka leżąca odłogiem prędzej czy później jest wykorzystywana do posadzenia lasu. Ostatnimi czasy znalazłem świetną górkę, na której przed wojną istniała szkoła szybowcowa. nie spamuj://spamer.lotniskokorne.gka.pl/images/ ... gost38.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; dzisiaj pozostało po niej wielkie grodzisko z bunkrami, porośnięte wielkimi drzewami :-(
Awatar użytkownika

Luc
Posty: 67
Rejestracja: 2011-08-23, 00:48
Lokalizacja: Starogard Gdański
Płeć:

Re: Górki na Kaszubach

#6

Post autor: Luc »

Powiem tak. Temat górek jest warty odkopania, jednak bez środków i ludzi z inicjatywą będzie ciężko. Łyska z tego co czytałem była kiedyś nazywana Bezmiechową północy, tyle że w Bezmiechowej się lata, a na Kaszubach nie bardzo, Moim zdaniem byłaby to atrakcja turystyczna gdyby wyrąbać jakieś startowisko w lesie. Na prawdę nie trzeba dużo miejsca, byleby byli ludzie którzy wydali by taką decyzję i grupa pilotów. Zobacz jak to na Łosiowej wygląda nie spamuj://spamer.youtube.com/watch?v=Z2bN4s9B2Gg" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
MarcelMC
Posty: 4
Rejestracja: 2014-01-01, 16:09
Lokalizacja: Sulęczyno
Płeć:

Re: Górki na Kaszubach

#7

Post autor: MarcelMC »

Łosiowa jest całkiem spoko:) Co do Kaszub, strasznie wielu sceptyków spotkałem na swojej drodze. Twierdzą, że tu się nic nie zdziała i Kaszuby nie są atrakcyjnym miejscem do latania. Co do decyzji w sprawie choćby Łyski to musieliby być chętni, a z tym jak widać jest słabo.
Awatar użytkownika

Luc
Posty: 67
Rejestracja: 2011-08-23, 00:48
Lokalizacja: Starogard Gdański
Płeć:

Re: Górki na Kaszubach

#8

Post autor: Luc »

Hej. Na pl recu czytałem Twój post, ale trafiłeś ma starych wyjadaczy, oni kupę godzin już wylatali i trudno nie przyznać im racji. Z tym, że zauważyłem ze tacy doświadczeni piloci na takich górkach latają od czasu do czasu. Rozumiem ich podejście, lepiej bezpieczniej niż żeby ktoś się zabił, z drugiej jednak strony nie uważam że kilkuminutowy zlot jest zły jeśli się ma górkę 5 km od domu nawet jeśli tam są krzaki ; tubylcy najczęściej znają i dużo latają na "swoich" krawężnikach. Można zapytać jeszcze Roberta Machela ze szkoły Klif, z tego co widzę dużo lata w nietypowych miejscach a co najważniejsze ma ogromne doświadczenie. nie spamuj://spamer.youtube.com/watch?v=Hf-Z9rAcBzk" onclick="window.open(this.href);return false; ps. Dziś byliśmy w Parskach w gminie Grudziądz, chociaż odchyłka nie pozwoliła na latanie, ale górka ma potencjał, na górze trawa i dużo miejsca na dole to samo, czyste przedpole. Wygląda imponująco.

miroslawdetka
Posty: 2
Rejestracja: 2015-12-15, 11:52

Re: Górki na Kaszubach

#9

Post autor: miroslawdetka »

Ja też sądze ze Łosiowa jest całkiem spoko:) polecam.

marylka12
Posty: 5
Rejestracja: 2016-01-02, 16:27
Kontakt:

Re: Górki na Kaszubach

#10

Post autor: marylka12 »

Próbowałam na klifach nad Wisłą i było spoko :)

Marglocin
Posty: 1
Rejestracja: 2021-06-19, 19:38
Płeć:

Górki na Kaszubach

#11

Post autor: Marglocin »

A oto moja Górka z przewyższeniem około 40m nad źródłem rzeki Słupia. Opada na południe
Załączniki
received_550112933065757.jpeg
ODPOWIEDZ